Trinásty dôchodok

Autor: Ján Juhás | 19.7.2011 o 8:41 | (upravené 19.7.2011 o 10:12) Karma článku: 6,01 | Prečítané:  1376x

Keď v prechádzajúcom blogu http://janjuhas.blog.sme.sk/clanok.asp?cl=270419 som spomínal vysoké odchodné do dôchodku pre každého,  kto odpracoval viac ako 35 rokov, dostal som na tento návrh niekoľko mailov. Mali spoločného menovateľa  –  peniaze.  Áno, peniaze sú pri dôchodkoch stále problémom, ale v tomto prípade je situácia riešiteľná.

Riešením situácie je zoštátnenie hazardných hier s nízkou mierou rizika. To znamená, zoštátnenie výherných hracích prístrojov ( automatov a video lotérií) a kasín. Tipos by ďalej ostal štátnou akciovou spoločnosťou. Stieracie losy by mohli prevádzkovať neziskové organizácie za konkrétnym účelom. Kurzové stávky by naďalej zostali v súkromných stávkových kanceláriách.

Odôvodnenie :

1.)    V hazarde je množstvo peňazí.  Hazard je spojený s organizovaným zločinom a možno aj s politikou. Spoločnosťou rezonovalo niekoľko vrážd osôb, ktoré boli spojené s hazardom a politikou zároveň. Ani jedna z týchto vrážd nie je vyšetrená. Surovčík mal  tesné kontakty s  SDKUhttp://www.mafian.sk/2010/06/10/kandidat-za-sdku-sa-fotil-s-mafianom. Svoboda mal zasa blízko k prezidentovi,. Valko bol dvorným právnikom Mikloša a SDKU a nedávno zavraždený  Ožvold  bol  v rokoch 2006 až 2010 predseda dozornej rady Tiposu. Tým, že hazard bude zoštátnený a  odpolitizovaný očakávame, že sa zminimalizuje vplyv mafie. V súčasnom období je legálnych 23 000 hracích prístrojov, ale podľa nášho odhadu ďalších 2 000 je nelegálnych a za tieto sa neodvádzajú ani odvody a ani dane.  O zisk sa delia zúčastnené strany ...

2.)    Súčasný a aj novelizovaný zákon udržiava nerovnovážny stav.  Hranie na výherných hracích prístrojoch  vedie k patologickému hráčstvu. Patologické hráčstvo http://www.lekarsky.herba.sk/lekarsky-obzor-3-2010/patologicke-hracstvo-ako-nelatkova-zavislost  je veľmi vážnou poruchou osobnosti, ktorá ruinuje hráča a jeho okolie. Dochádza tu k nerovnovážnej situácií, kde zisky berie súkromný majiteľ a prevádzkovateľ a dôsledky znáša štát. Argument, že majitelia platia odvody za každý prístroj neobstojí.  Škody sú omnoho vyššie než príjmy štátu.

3.)    V hre sú miliardy. Len v roku 2009 sa otočilo vo výherných hracích prístrojoch 2.6 miliárd Eur . Ak uveríme tvrdeniu, že výhernosť týchto prístrojov je 70 percent, na výhrach tak bolo  vyplatených  1,82 miliárd Eur. Majiteľom a prevádzkovateľom zostalo v hrubom 780 miliónov Eur a to sú peniaze, ktoré by mali byť použité na trinásty dôchodok.

Tieto peniaze by nešli do štátneho rozpočtu, lebo ministrovi financií a jeho priateľom je stále málo. Bežným ľuďom práce by nedal nič, ak, tak len omrvinku. Peniaze by šli do nového fondu, ktorý by bol kontrolovaný a spravovaný zástupcami všetkých parlamentných strán, tým by sa fond odpolitizoval.  Okrem toho,  študujeme model rozdelenia  príjmov z hazardu v Monaku a plánujeme za týmto účelom aj služobnú cestu.

V súčasnom období je vyše 910 000 poberateľov starobného dôchodku. Nárok na trinásty dôchodok vo výške 350 Eur by mala osoba, ktorá v  národnom hospodárstve Slovenska odpracovala  viac ako 30 rokov. Nárok dôchodok 400 Eur by mala osoba, ktorá v národnom hospodárstve odpracovala viac ako 35 rokov. Dôchodok by bol vyplácaný  koncom kalendárneho roku.

Chceme, aby étos práce mal v spoločnosti  znova dôležitú funkciu a význam. Aby človek , ktorý v minulosti pracoval často  za nízky plat,  cítil, že táto spoločnosť si ho váži a na neho nezabúda. Trinásty dôchodok by dostal len ten, kto pracoval.

PS: V mene členov Ligy východu sa chcem poďakovať predkladateľom novely zákona o hazarde a aj poslancom a poslankyniam, ktorí za novelu hlasovali.

                                                                   Autor

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kiska, Kaliňák či Matovič. Ako reagujú politici na návrh na rozpustenie ĽSNS

Smer pripomína Adolfa Hitlera, Most-híd hovorí o logickom kroku.

KOMENTÁRE

Dni Islamského štátu sú takmer spočítané, ale teror v Európe nezmizne

Radikálni bojovníci sa vracajú do Európy.


Už ste čítali?