Trinásty dôchodok

Autor: Ján Juhás | 19.7.2011 o 8:41 | (upravené 19.7.2011 o 10:12) Karma článku: 6,01 | Prečítané:  1378x

Keď v prechádzajúcom blogu http://janjuhas.blog.sme.sk/clanok.asp?cl=270419 som spomínal vysoké odchodné do dôchodku pre každého,  kto odpracoval viac ako 35 rokov, dostal som na tento návrh niekoľko mailov. Mali spoločného menovateľa  –  peniaze.  Áno, peniaze sú pri dôchodkoch stále problémom, ale v tomto prípade je situácia riešiteľná.

Riešením situácie je zoštátnenie hazardných hier s nízkou mierou rizika. To znamená, zoštátnenie výherných hracích prístrojov ( automatov a video lotérií) a kasín. Tipos by ďalej ostal štátnou akciovou spoločnosťou. Stieracie losy by mohli prevádzkovať neziskové organizácie za konkrétnym účelom. Kurzové stávky by naďalej zostali v súkromných stávkových kanceláriách.

Odôvodnenie :

1.)    V hazarde je množstvo peňazí.  Hazard je spojený s organizovaným zločinom a možno aj s politikou. Spoločnosťou rezonovalo niekoľko vrážd osôb, ktoré boli spojené s hazardom a politikou zároveň. Ani jedna z týchto vrážd nie je vyšetrená. Surovčík mal  tesné kontakty s  SDKUhttp://www.mafian.sk/2010/06/10/kandidat-za-sdku-sa-fotil-s-mafianom. Svoboda mal zasa blízko k prezidentovi,. Valko bol dvorným právnikom Mikloša a SDKU a nedávno zavraždený  Ožvold  bol  v rokoch 2006 až 2010 predseda dozornej rady Tiposu. Tým, že hazard bude zoštátnený a  odpolitizovaný očakávame, že sa zminimalizuje vplyv mafie. V súčasnom období je legálnych 23 000 hracích prístrojov, ale podľa nášho odhadu ďalších 2 000 je nelegálnych a za tieto sa neodvádzajú ani odvody a ani dane.  O zisk sa delia zúčastnené strany ...

2.)    Súčasný a aj novelizovaný zákon udržiava nerovnovážny stav.  Hranie na výherných hracích prístrojoch  vedie k patologickému hráčstvu. Patologické hráčstvo http://www.lekarsky.herba.sk/lekarsky-obzor-3-2010/patologicke-hracstvo-ako-nelatkova-zavislost  je veľmi vážnou poruchou osobnosti, ktorá ruinuje hráča a jeho okolie. Dochádza tu k nerovnovážnej situácií, kde zisky berie súkromný majiteľ a prevádzkovateľ a dôsledky znáša štát. Argument, že majitelia platia odvody za každý prístroj neobstojí.  Škody sú omnoho vyššie než príjmy štátu.

3.)    V hre sú miliardy. Len v roku 2009 sa otočilo vo výherných hracích prístrojoch 2.6 miliárd Eur . Ak uveríme tvrdeniu, že výhernosť týchto prístrojov je 70 percent, na výhrach tak bolo  vyplatených  1,82 miliárd Eur. Majiteľom a prevádzkovateľom zostalo v hrubom 780 miliónov Eur a to sú peniaze, ktoré by mali byť použité na trinásty dôchodok.

Tieto peniaze by nešli do štátneho rozpočtu, lebo ministrovi financií a jeho priateľom je stále málo. Bežným ľuďom práce by nedal nič, ak, tak len omrvinku. Peniaze by šli do nového fondu, ktorý by bol kontrolovaný a spravovaný zástupcami všetkých parlamentných strán, tým by sa fond odpolitizoval.  Okrem toho,  študujeme model rozdelenia  príjmov z hazardu v Monaku a plánujeme za týmto účelom aj služobnú cestu.

V súčasnom období je vyše 910 000 poberateľov starobného dôchodku. Nárok na trinásty dôchodok vo výške 350 Eur by mala osoba, ktorá v  národnom hospodárstve Slovenska odpracovala  viac ako 30 rokov. Nárok dôchodok 400 Eur by mala osoba, ktorá v národnom hospodárstve odpracovala viac ako 35 rokov. Dôchodok by bol vyplácaný  koncom kalendárneho roku.

Chceme, aby étos práce mal v spoločnosti  znova dôležitú funkciu a význam. Aby človek , ktorý v minulosti pracoval často  za nízky plat,  cítil, že táto spoločnosť si ho váži a na neho nezabúda. Trinásty dôchodok by dostal len ten, kto pracoval.

PS: V mene členov Ligy východu sa chcem poďakovať predkladateľom novely zákona o hazarde a aj poslancom a poslankyniam, ktorí za novelu hlasovali.

                                                                   Autor

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?