reklama

Preferencie Smeru-SD sú nadsadené

Preferencie strany Smer-SD sú trvalo okolo 40 %. Na Slovensku je to nevídaný úkaz. Preferncie Smeru – SD prekonávajú aj historické maximum HZDS z obdobia druhej vlády V. Mečiara, a to sme prežívali silný mediálny tlak zo strany STV a hlavne boli tu nezabudnuteľné mítingy na  Pasienkoch a nebol internet...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (107)
Obrázok blogu

V tejto súvislosti sa vynára otázka, či prieskumy agentúr Focus, MVK, Meridian a Slovenského štatistického úradu sú nadhotnotené v prospech Smeru-SD? Toto nadhodnotenie môže byť úmyselné, ale na druhej strane môže byť dané aj konformnými odpoveďami účastníkov prieskumu. Žijeme v postkomunistickom období, kde vyjadrenie sympatií k inej strane, než je vladnúca môže niekto chápať ako istý spôsob budúcej diskriminácie. Napríklad pri hľadaní zamestnania. Zamestnať v štátnej inštitúcií priaznivca opozície je aj dnes, dvadsať rokov po revolúcií, minimálne nezvyčajné. Pre príklad nemusíme ísť ďaleko. Nedávno sa Maďarsku uskutočnili parlamentné voľby. Prieskumy predpovedali Fideszu zisk okolo 62 % hlasov, získal len 52,77 %. Takmer o 10% menej, než predpovedali priekumy. Dokonca aj volebné odhady neboli celkom presné. Fidesz mal podľa týchto odhadov získať od 55 do 57 % http://www.aktuality.sk/clanok/160998/madari-dovolili-fidesz-ma-ustavnu-vacsinu-tvrdia-vsetky-odhady/. Aj tu došlo k nadhodnoteniu . Niektorí voliči nehovorili pravdu. Práve obava z toho, že som volil iného ako víťaza, môže byť zdrojom skreslenia predvolebných a povolebných odhadov.V našej agentúre J6J sme v dňoch od 10. 04. 2010 do 20.04.2010 realizovali prieskum podľa inej metodiky. V prieskumke sme sa snažili o čo najväčšiu anonymitu. Metodika spočívala v tom, že 90 anketárov rozdalo po 5 volebných lístkov respondentom vo svojom okolí. Volebný lístok pozostával z názvov politických strán presne podľa číselného poradia tak, ako sa zúčastnia vo voľbách. Spolu sme vyhodnotili 442 volebných lístkov, 3 lístky sa nevrátili. 274 osôb (61,9 %) nám zakrúžkovalo politickú stranu, ktorú vo voľbách budú voliť. 168 osôb (38,1 %), sa buď volieb nezúčastní alebo nevie, ktorú politickú stranu by volilo.Môžeme predpokladať, že volieb sa zúčastní približne 60 % voličov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Po sčítaní jednotlivých hlasov sme získali toto poradie:

  1. Smer-SD 30,8 %

  2. KDH 13,4 %

  3. SaS 13,2 %

  4. SDKU-DS 12,8 %

  5. SNS  9,6 %

  6. HZDS 5,2 % 

Trojpercentnú hladinu by prekonali ešte strany MOST (4,6 %), SMK(4,2 %) a ÚNIA (3,2 %). Výsledky môžu byť poznačené aj výberom vzorky. Vzorku tvorili respondenti prevažne z východného Slovenska. Napriek tomu si dovoľujeme tvrdiť, že 40 % preferencie Smeru sú nadsadené. Vo voľbách v roku 2006 dosiahol Smer na východnom Slovensku približne taký istý výsledok, ako v našom prieskume. Nová vláda môže byť vytvorená zo súčasnej koalície, ale aj z opozície. Veľkou neznámou je strana SaS, ktorá je jazýčkom na váhach. Je na politickom trhu nová, v našom prieskume získala 13 %. Nevýhodou tejto strany je, že nemá ešte vybudovanú voličskú základňu a môže sa u nej prejaviť efekt novosti, ktorý sa prejavil u strany SOP. Strana SOP v prieskumoch v roku 1996 získavala okolo 16 %. Vo voľbách získala len polovicu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tieto voľby budú prelomové. K volebným urnám príde generácia, ktorá sa narodila po roku 1989 a nemá žiadnu skúsenosť s reálnym socializmom. Ak by rozhodovala generácia voličov do 25 rokov poradie by bolo takéto:

  1. SaS 33,6 %

  2. Smer-SD 19,6 %

  3. SNS 14,4 %

  4. SDKU-DS 12,2 %

  5. KDH 9,6 %

  6. Naše Slovensko 5,2 %

Nová generácia má nové strany ( SaS a Nové Slovensko), ktoré sa jasne dištancovali od socialistickej minulosti. Na svojich kandidátkach nemajú bývalých komunistov a eštebákov. Reprezentujú dva základné prúdy súčasnej mládeže. Na jednej strane je to liberálny prúd, ktorý je charakterizovaný využívaním moderných informačných technológií, tolerantným postojom voči drogám, zároveň otvorený aj voči okolitému svetu. Druhý prúd je charakterizovaný uzavretosťou, návratom k národnej identite, ale aj rasovou neznášanlivosťou a intoleranciou. Mladí ľudia môžu byť rozhodujúcim činiteľom smerovania Slovenska po voľbách, ale len za predpokladu, že pôjdu voliť.

Ján Juhás

Ján Juhás

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Chcem písať o problémoch východného Slovenska, o jeho trápeniach i nádejách. Milujem ho, preto budem kritický. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáHudbaVeda a technikaVoľbySpoločnosťMarketingVzdelanie

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu